نصایح آیت الله سید علی محمد دستغیب پس از درس خارج ۹۸/۱۱/۲۹ در خصوص انتخابات مجلس

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

 

 

 

قَالَ امیرالمؤمنین علیه‌السلام:

‏«سُوسُوا إِيمَانَكُمْ بِالصَّدَقَةِ وَ حَصِّنُوا أَمْوَالَكُمْ بِالزَّكَاةِ وَ ادْفَعُوا أَمْوَاجَ الْبَلَاءِ بِالدُّعَاءِ» (حکمت ۱۴۶)

«ايمان خود را با صدقه و اموالتان را با زكات حفظ كنيد و امواج بلا را با دعا برانيد!»

وقتی انسان پول خود را از جانش می‌کند و به فقیر می‌دهد، در حالی که برای آن زحمت کشیده و به آن نیاز دارد، نشانۀ مهربانی و دلسوزی و توجه به خدای تعالی است. این به حساب تقلید صرف نیست، با تحقیق و توجه است. لازم نیست «قربة الی اللّه» هم بگوید، درونش خودبه‌خود متوجه خداست.

فرقی هم نمی‌کند نیازمند، مسلمان و مؤمن باشد یا نباشد. اگر مؤمن بود که جای خود دارد، اگر غیر مسلمان هم باشد، حتی اگر انسان هم نباشد، ارزشمند است. وقتی به حیوان گرسنه‌ای غذا می‌دهد، به این دلیل که مخلوق خداست، درونش این است که ما هر دو از یک منبع و یک خالق هستیم. پروردگار ما یکی است. گاهی همین حیوان با این غذا هم خودش سیر می‌شود و هم به بچه‌های گرسنه‌اش شیر می‌دهد. گاهی هم سر بلند می‌کند و با زبان خود دعایش می‌کند. بله؛ حیوانات هم به اندازه خود می‌فهمند.

بنابراین صدقه دادن و کمک کردن به نیازمندان ایمان انسان را حفظ می‌کند. به‌خاطرِ این رفاقت و یک‌رنگی باخدا ایمانش حفظ می‌شود و این برای انسان خوشایند است. خوب است اگر آدمی این چیزها را بفهمد.

به همین قسم آقایانی که می‌خواهند وارد مجلس شوند، اگر واقعاً تصمیم بگیرند به مردم خدمت کنند و برای مؤمنان و مسلمانانی که غالباً بیچاره و ضعیف هستند، کاری کنند تا آنها را از این بیچارگی نجات دهند، ارزش و اهمیت بسیار دارد.‌ این می‌شود انسان. این می‌شود سیاستمدار واقعی. سیاستمدار این است، نه آن‌که می‌رود تا جیب خودش را پر کند یا رئیس شود و پست و مقامش بالاتر رود. این سیاست نیست. این نه کیاست است، نه سیاست.

اگر کسی واقعاً برای خدمت به مردم رئیس شود و نظرش غیر این نباشد، واقعاً لذت دارد و مورد نظر خدا و مردم قرار می‌گیرد. مردم هم خواهی نخواهی چنین کسی را دوست می‌دارند؛ مثل مرحوم امام خمینی که از اول سعی کرد خود را فدای مردم کند.

عمری را که اینجا می‌گذرانید، نگویید بیخود گذشت. عمر خود را صرف می‌کنیم که چیزی یاد بگیریم و به دیگران یاد بدهیم. می‌خواهیم در آیات قرآن و سخنان اهل‌بیت و نظرات فقهای بزرگوارای که پیش از ما بودند، غور کنیم. این کارِ لذت‌بخشی است و نوعی صدقه و انفاق به حساب می‌آید؛ انفاقِ عمر است و ارزش بالایی دارد. این می‌شود مهربانی و دوستی با مردم. شما خود را فدای مخلوقات خدا می‌کنید که از این نظر مستضف‌اند. ریاست دنیا در برابر این کار چه اهمیتی دارد؟

مستضعف یعنی کسی که نمی‌‌تواند خودش را کفایت کند. در باب احکام شرع یعنی کسی که دسترسی به قرآن و سنّت ندارد؛ پس عده‌ای باید زحمت بکشند و حکم شرعی را برای آنان بازگو کنند. لذت این کار بیشتر از پول دادن است. این یعنی دست کسی را بگیری و از نادانی بیرون آوری.

نگویید فایدۀ رأی دادن ما چیست! این‌ها حرف‌های عوامانه است. از آقایان بزرگوار این حرف‌ها پسندیده نیست. امروز موقعیت این‌طور است که همدیگر را برای رأی دادن تشویق کنیم.

هرکس به کسانی که فکر می‌کند صلاحیت دارند، رأی بدهد، فرقی هم نمی‌‌کند راستی باشند یا چپی. مهم این است که صالح باشند. نگویید فلانی قبلا با ما چه کرده؛‌ راستی بوده یا چپی بوده! اگر آدم مؤمن و دست‌پاک و معتقدی است و می‌تواند به اندازه خود، ولو کم خود را فدای مردم کند، به او رأی بدهید. البته بعید است کسی پیدا ‌‌شود که همه‌چیزش را برای خدا فدای مردم کند و موقعیت را هم بشناسد.

آری؛ امیرالمؤمنین علیه‌السلام خود را فدا کرد. وقتی رسول خدا صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله از دنیا رفت و ابوبکر و عمر و عثمان روی کار آمدند و همه سمت آنها رفتند، علی علیه‌السلام خود را فدای دین خدا کرد.

بی‌شک اگر علی شمشیر بلند می‌کرد، همه زمین می‌افتادند و دهان‌ها باز می‌ماند، امّا آن‌وقت موقعیتی نبود که ایشان  دست به شمشیر برَد؛ چراکه عده‌ای آماده بودند بت‌ها را بالا بیاورند؛ پس سکوت کرد. فدا کردن همیشه این نیست که بیایی وسط میدان. این‌هم یک جور فدا کردن است.

سال‌ها رنج کشید و خون دل خورد، برای اینکه دین خدا را حفظ کند. همیشه هم مراقب بود. اگر حفظ و مراقبتِ علی علیه‌السلام نبود، نه شیعه‌ای می‌ماند و نه اسلامی.

گاهی آدمی به جایی می‌رسد که باید خود را فدا کند، امّا شناختن موقعیت خیلی مهم است و باید حسابی تأمل کرد! باید فقط برای خدا باشد، نه از روی نفس و هوا. هر کسی نمی‌‌تواند ادعا کند می‌خواهم خودم را فدا کنم. این‌طورها نیست!

 

 
تمامی حقـوق نزد پایگاه اطلاع رسانی مسجد قبا محفوظ می باشد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید