تفسیر سوره یونس آیه ۶۴ یکشنبه ۱۳۹۷/۰۶/۱۸ جلسه ۴۹ مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی حاج سید علی محمد دستغیب

بشارت در زندگى دنيا، خواب‌هاى خوبى است كه مؤمن براى خودش مى‌بيند و يا ديگران براى او مى‏بينند و بشارت در آخرت این است كه فرشتگان هنگام بيرون آمدن از گور و در روز قيامت، او را به بهشت بشارت مى‏دهند؛ يعنى پيوسته در حالات مختلف تا هنگام ورود به بهشت او را مژده مى‏دهند. اين معنى از امام باقر علیه‌السلام و نیز در حديث مرفوعى از رسول خدا صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله هم روايت شده است.[2]

 

 بسم اﷲ الرحمن الرحیم

 

تفسیر سوره یونس آیه ۶۴

یکشنبه ۱۳۹۷/۰۶/۱۸  جلسه ۴۹

مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی حاج سید علی محمد دستغیب

 


 دانلود فایل صوتی


مشاهده و دانلود فیلم جلسه

 

 

 

 

 

 

 

 

لَهُمُ الْبُشْرى‏ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَ فِي الْآخِرَةِ لا تَبْديلَ لِكَلِماتِ اللَّهِ ذلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظيمُ (۶۴)

بر آنان در زندگی دنیا و آخرت بشارت است. تغییری در کلمات خدا نیست. این رستگاری بزرگ است.

 

«لَهُمُ» برای آنها «الْبُشْرىٰ» بشارت است‏ «فِي الْحَياةِ الدُّنْيا» در زندگی دنیا «وَ فِي الآخِرَةِ» و در آخرت. «لا تَبْديلَ» تغییر و دگرگونی وجود ندارد «لِكَلِماتِ اللَّهِ» در کلمات و سنّت‌ها و وعده‌های خداوند. «ذلِكَ» آن بشارت «هُوَ الْفَوْزُ الْعَظيمُ» همان رستگاری بزرگ است.

لَهُمُ الْبُشْرى‏ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَ فِي الْآخِرَةِ؛ بشارت باد بر آنها در دنیا و آخرت که ما کمکشان می‌کنیم. کسی‌که مؤمن است و خداوند علم‌الیقین را نصیبش کرده و در حالِ پیشرفت است، تا وقتی خدا را رها نکند، خدا رهایش نمی‌کند، ولی اگر دنبال هوای نفس رفت، البته خدا تذکر می‌‌دهد و حفظ می‌کند، به‌شرطِ آنکه بپذیرد.

لا تَبْديلَ لِكَلِماتِ اللَّهِ؛ «کلمات اللّه» یعنی چیزی که سنّت و قرارِ پروردگار است. قرارِ خدا این است که اگر کسی‌ رو به او کند، رهایش نمی‌کند. اگر کسی توبه کند و واقعاً از گناهانش پشیمان باشد، خدای تعالی حفظش می‌کند تا دوباره تکرار نکند. به‌شرط آنکه خودش بخواهد. اگر خواست توبه بشکند، به شکل‌های مختلف توجهش می‌دهد و یادآوری‌اش می‌کند؛ یا به الهامی که در قلبش وارد می‌کند یا با آیاتِ قرآن که بر زبانش جاری می‌شود، بالأخره تذکر می‌دهد که مبادا دوباره گرفتار گناه شوی! اگر توجه کرد، خدا را شکر، ولی اگر نکرد، مختار است.

ذلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظيم؛ این سعادت و رستگاری بزرگی است که نصیبِ طالبانِ خدای تعالی می‌شود.

 

چند روایت

تفسیر مجمع البیان اثر جناب طبرسی تفسیر بسیار خوبی است. حضرت آیت‌اللّه‌العظمی نجابت به آن اعتنا داشتند و مطالبِ آن را نقل می‌کردند. این تفسیر در بیان معنای «اولیاء اللّه» آورده است:

آنان که واجبات خدا را انجام می‌دهند؛ به دستور رسول خدا صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله عمل می‌کنند؛ از محرمات الهی پرهیز دارند؛ در دنیای زودگذر زهد می‌ورزند؛ به پاداشی که نزد خدا دارند، مشتاق‌اند؛ روزیِ حلال و پاکیزۀ خدا را به‌منظور ادامۀ زندگی به‌دست می‌آورند؛ حلال می‌خورند و صرف می‌کنند و منظورشان از کسب مال، فخرفروشی و به خود بالیدن و ازدیادِ مال نیست؛ ازاین‌رو حقوقِ واجبِ آن را می‌پردازند. این معنا در روایتی از امام سجاد علیه‌السلام نقل شده است.

همچنین آنان كه رفتارشان موافق و مطابقِ حق است. «الَّذِينَ آمَنُوا وَ كانُوا يَتَّقُونَ» آنان كه خداى يگانه را تصديق کرده، به يکتایی‌اش اعتراف دارند و از نافرمانی‌اش پرهيز می‌كنند.[1]

روایتِ زیر نیز در همان تفسیر آمده است:

بشارت در زندگى دنيا، خواب‌هاى خوبى است كه مؤمن براى خودش مى‌بيند و يا ديگران براى او مى‏بينند و بشارت در آخرت این است كه فرشتگان هنگام بيرون آمدن از گور و در روز قيامت، او را به بهشت بشارت مى‏دهند؛ يعنى پيوسته در حالات مختلف تا هنگام ورود به بهشت او را مژده مى‏دهند. اين معنى از امام باقر علیه‌السلام و نیز در حديث مرفوعى از رسول خدا صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله هم روايت شده است.[2]

عقبة بن خالد از امام صادق علیه‌السلام روايت كرده كه فرمود: اى عقبه! خداوند در روز قيامت از بندگان خود جز آنچه شما بدان معتقد هستيد، نخواهد پذيرفت و چيزى ميان يكى از شما و ميان ديدن آنچه ديده‏اش را روشن کند فاصله نيست جز آنكه نَفَسش به اينجا برسد، و با دست به رگ گردن اشاره فرمود.

وقتی جان آدمى به سينه رسد آن وقت مى‏بيند. عرضه داشتم: فدايت شوم در آن هنگام چه مى‏بيند؟ فرمود: رسول خدا صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله را مى‏بيند و آن‌جناب خود را براى او معرفى مى‏كند كه من رسول اللَّه هستم. بشارت باد به تو! آنگاه فرمود: سپس على بن ابى‌طالب را مى‏بيند. آن‌جناب نيز خود را معرفى مى‏كند كه من على بن ابى‌طالبم، همان كسى كه تو دوستش مى‏داشتى، و ما امروز به تو سود خواهيم رسانيد.

عقبه مى‏گويد: به آن‌جناب عرض كردم: هيچ ممكن هست كسى دم مرگ آن صحنه‏ها را ببيند و دوباره به دنيا برگردد؟

فرمود: همين كه اين صحنه را ببيند براى ابد مرده است. آن گاه فرمود: اين مطلب در قرآن كريم آمده آنجا كه خداى عزّوجلّ فرموده: «الَّذِينَ آمَنُوا وَ كانُوا يَتَّقُونَ لَهُمُ الْبُشْرى‏ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَ فِي الْآخِرَةِ لا تَبْدِيلَ لِكَلِماتِ اللَّهِ»[3]

در روایت دیگر می‌فرماید «لهم البُشریٰ» در قبرش دری به‌سوی بهشت باز می‌شود و دیگر حزن و اندوهی ندارد.

 

[1] ـ تفسیر مجمع‌البیان، ۵، ۱۸۱.

[2] ـ تفسیر مجمع‌البیان، ۵، ۱۸۲.

[3] ـ کافی، ۳، ۱۲۹. «خلاصه شده».


 
تمامی حقـوق نزد پایگاه اطلاع رسانی مسجد قبا محفوظ می باشد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید